Stevenage Borough Council Local Election Results

06 May 2016

The results of the Elections to Stevenage Borough Council held on Thursday 5 May are listed below. The overall turnout was 34.65%.

Bandley Hill (Turnout 32.11%)
FARQUHARSON Alexander Conservative Party – 603
GARDNER Michelle Elaine Labour and Co-operative Party – 783 elected
PICKERSGILL Mark Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 96
SEGADELLI Barbara  Liberal Democrats - 98

Bedwell (Turnout 33.15%)
BUNDY David William Conservative Party - 415
CULLEN David William Labour and Co-operative Party - 917 elected
GLENNON Steve Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 68
SNELLING Victoria Louise Green Party - 147
STEINER Gareth  Liberal Democrats - 95

Chells (Turnout 34.66%)
BOOTH Stephen Liberal Democrats - 515
CHARLES Roger Alexander  Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 67
HICKS Shirley Anne  Green Party - 61
HOLLYWELL Jackie Labour and Co-operative Party – 619 elected
SMITH Bobby Give Me Back Elmo - 23
WYATT Matthew Paul Conservative Party - 437

Longmeadow (Turnout 35.78%)
BASKERVILLE Ralph Christopher  Liberal Democrats - 131
BELL Lorraine Kathleen Labour and Co-operative Party - 631
KERR Helen Dorothy Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 65
MITCHELL Adam Joseph Stephen Conservative Party – 638 elected
TASKER Alex Green Party - 98

Manor (Turnout 42.2%)
BLACKBURN Marcus Michael Grant  Green Party - 83
CHERNEY-CRAW Monika Elizabeth  Labour Party - 352
CLARKE Matthew  Conservative Party - 414
SNELL Graham William  Liberal Democrats 1,224 elected

Martins Wood (Turnout 32.56%)
ANDERSON Andrew David Liberal Democrats - 79
COLLINS Naomi Ruth  Green Party - 89
GENTLEMAN Mark Nathan Simon  Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 56
HEARN Michael Steven Conservative Party  - 534
MCKAY Maureen  Labour and Co-operative Party – 717 elected  

Old Town (Turnout 37.66%)
BROWN Jim  Labour and Co-operative Party – 974 elected
CHAISTY Glenn Robert  Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 25
ROETHENBAUGH Philip Kenneth  Conservative Party - 749
SNELL Matthew Benjamin Robert Liberal Democrats - 97
STURGES Elizabeth Genevieve Green Party - 143
YARNOLD-FORRESTER Marilyn United Kingdom Independence Party - 287

Pin Green (Turnout 33.16%)
FRITH Michelle Mary  Conservative Party - 477
LOVELACE Vicky Green Party - 130
MILNER Ella  Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 58
SPELLER Simon Kirby  Labour and Co-operative Party – 762 elected
WASHER Patricia  Liberal Democrats - 99

Roebuck (Turnout 34.05%)
BASKERVILLE Denise Carlyle Liberal Democrats - 77
CLARE Bryan David Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 16
FACEY Bret Ray Conservative Party - 471
LLOYD John  Labour and Co-operative Party- 714 elected
MALOCCO Martin John  Green Party - 86
WILLIAMS Mark Peter United Kingdom Independence Party - 282

Shephall (Turnout 29.57%)
CLARE Barbara Jane  Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 111
FRITH Ian  Conservative Party - 381
MALOCCO Michael Andrew  Green Party - 133
MEAD John Philip Labour and Co-operative Party – 708 elected

St Nicholas (Turnout 33.35%)
GENTLEMAN Amber Elizabeth Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 129
HENRY Richard Joseph  Labour and Co-operative Party – 858 elected
ORRAL Kevin  Conservative Party - 540
SNELL Heather Mary Liberal Democrats - 148

Symonds Green (Turnout 36.35%)
CHESTER Laurie  Labour and Co-operative Party – 733 elected
HEARMON Clive Liberal Democrats - 69
HOWLETT Sean Ulick United Kingdom Independence Party - 252
PALMER Trevor Michael Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 16
WARR Richard David  Green Party - 57
YOUNG Alex  Conservative Party - 457

Woodfield (Turnout 34.9%)
BATT Charlie  Green Party - 54
CALLAGHAN Jim  Labour and Co-operative Party - 441
MASON Marion Ann United Kingdom Independence Party - 217
NOTLEY Margaret Penelope Conservative Party – 660 elected
SNELL Daniel Peter Charles  Liberal Democrats - 74

-ends-