2019 Election Results

Results for the Local Election held on Thursday 2 May 2019

Bandley Hill

Turnout: 29.49%

Candidate Party No. of Votes
ANDERSON Andrew David Liberal Democrats 227
BROWN Adrian Richard Labour and Co-operative Party 674 - Elected
FOSTER Nicholas Rohan The Conservative Party Candidate 574

Bedwell

Turnout: 27.85%

Candidate Party No. of Votes
HARRINGTON Liz Labour and Co-operative Party 813 - Elected
LEECH Nicholas John The Conservative Party Candidate 356
MACMILLAN Nick Liberal Democrats 119
SNELLING Victoria Louise Green Party 213

Chells

Turnout: 33.54%

Candidate Party No. of Votes
BOOTH Stephen John Liberal Democrats 766 - Elected
INGARFILL David Peter Green Party 149
STUART Pam Labour and Co-operative Party 446
WYATT Matthew Paul The Conservative Party Candidate 282

Longmeadow

Turnout: 34.85%

Candidate Party No. of Votes
BYE Nigel Robert Liberal Democrats 217
FARQUHARSON Alexander Michael The Conservative Party Candidate 682 - Elected
WEBB Chris Labour and Co-operative Party 608

Manor

Turnout: 39.73%

Candidate Party No. of Votes
CORRIGAN James David The Conservative Party Candidate 264
PARKER Robin Gareth Liberal Democrats 1,484 - Elected
WOOD David Stanley Labour and Co-operative Party 214

Martins Wood

Turnout: 32.06%

Candidate Party No. of Votes
BRINKWORTH Jill Liberal Democrats 524
CALLAGHAN Teresa Lynn Labour and Co-operative Party 526 - Elected
FACEY Bret Ray The Conservative Party Candidate 401

Old Town

Turnout: 35.59%

Candidate Party No. of Votes
FRASER James Robert Phillip The Conservative Party Candidate 845
PINDER George Eric Liberal Democrats 187
ROSSATI Loraine Graziella Labour and Co-operative Party 881 - Elected
STURGES Elizabeth Genevieve Green Party 312

Pin Green

Turnout: 30.10%

Candidate Party No. of Votes
COLLINS Naomi Ruth Green Party 228
FACEY Andy The Conservative Party Candidate 454
LONDON Ross Liberal Democrats 122
THOMAS Jeannette Audrey Labour and Co-operative Party 606 - Elected

Roebuck

Turnout: 31.75%

Candidate Party No. of Votes
BARBER Paul Matthew Liberal Democrats 174
GARDNER John Labour and Co-operative Party 698 - Elected
MALOCCO Martin John Green Party 185
MUNRO Janet Marie The Conservative Party Candidate 537

Shephall

Turnout: 27.74%

Candidate Party No. of Votes
LAWRENCE Celia Gwendolyn The Conservative Party Candidate 368
LITTLETON Charles Galton Darwin Liberal Democrats 99
MALOCCO Michael Andrew Green Party 201
MEAD Sarah Jane Labour and Co-operative Party 580 - Elected

St Nicholas

Turnout: 32.10%

Candidate Party No. of Votes
PARRIS Claire Lesley Labour and Co-operative Party 787 - Elected
SNELL Daniel Peter Charles Liberal Democrats 250
TANDI Mandi The Conservative Party Candidate 642

Symonds Green

Turnout: 33.48%

Candidate Party No. of Votes
DOWNING Michael Labour and Co-operative Party 639 - Elected
HEARMON Clive Liberal Democrats 145
WARR Richard David Green Party 173
YOUNG Alexandra Marianne The Conservative Party Candidate 509

Woodfield

Turnout: 32.10%

Candidate Party No. of Votes
BRINKWORTH Neil Geoffrey Liberal Democrats 320
CALLAGHAN Jim Labour and Co-operative Party  388
LAWRENCE Graham Edward The Conservative Party Candidate 624 - Elected

Statement by the Returning Officer