2018 Election Results

Results for the Local Election held on Thursday 3 May 2018

Bandley Hill

Turnout: 32.01%

Candidate Party No. of Votes
ANDERSON Andrew David Liberal Democrats 143
FOSTER Nicholas Rohan The Conservative Party Candidate 715
LLOYD Joan Elizabeth Labour and Co-operative Party 772 - elected

Bedwell

Turnout: 31.35

Candidate Party No. of Votes
FRITH Michelle Mary The Conservative Party Candidate 506
KELLY Lizzy Labour and Co-operative Party 1,001 - elected
SNELLING Victoria Louise Green Party 151

Chells

Turnout: 34.65%

Candidate Party No. of Votes
STUART Pam Labour and Co-operative Party 562
WREN Tom Liberal Democrats 796 - elected
WYATT Matthew Paul The Conservative Party Candidate 360

Longmeadow

Turnout: 36.31%

Candidate Party No. of Votes
BAINBRIDGE Doug The Conservative Party Candidate 789 - elected
BOOTH Stephen John Liberal Democrats 185
WOOD David Stanley Labour and Co-operative Party 665

Manor

Turnout: 39.27%

Candidate Party No. of Votes
CLARKE Matthew Austin The Conservative Party Candidate 400
MARTIN David R.S. Labour and Co-operative Party 370
McGUINNESS Andy Liberal Democrats 1,196 - elected

Martins Wood

Turnout: 33.48%

Candidate Party No. of Votes
BARNES Joseph George The Conservative Party Candidate 518
BRINKWORTH Jill Liberal Democrats 382
BRISCOE Lloyd James Labour and Co-operative Party 639 - elected

Old Town

Turnout: 37.65%

Candidate Party No. of Votes
CHERNEY-CRAW Monika Elizabeth Labour and Co-operative Party 1,010
HANAFIN Jody Elizabeth The Conservative Party Candidate 1,012 - elected
HUMBERSTONE Mason Daniel Neal Liberal Democrats 149
STURGES Elizabeth Genevieve Green Party 194

Pin Green

Turnout: 32.89%

Candidate Party No. of Votes
LAING Charlie The Conservative Party Candidate 579
LOVELACE Vicky Green Party 184
MARTIN-HAUGH Lin Labour and Co-operative Party 811 - elected

Roebuck

Turnout: 34.23%

Candidate Party No. of Votes
BYE Nigel Robert Liberal Democrats 113
FARQUHARSON Alex The Conservative Party Candidate 706
MALOCCO Martin John Green Party 90
POTTER Sarah-Jane Labour and Co-operative Party 842 - elected

Shephall

Turnout: 29.79%

Candidate Party No. of Votes
BARBER Paul Matthew Liberal Democrats 68
BROOM Rob Labour and Co-operative Party 727 - elected
HEARN Michael Steven The Conservative Party Candidate 482
MALOCCO Michael Andrew Green Party 84

St Nicholas

Turnout: 34.87%

Candidate Party No. of Votes
BARR Sandra Anne Labour and Co-operative Party 951 - elected
COLLINS Naomi Ruth Green Party 96
SNELL Matthew Benjamin Robert Liberal Democrats 96
TANDI Amanda The Conservative Party Candidate 690

Symonds Green

Turnout: 36.36%

Candidate Party No. of Votes
HEARMON Clive Liberal Democrats 89
TAYLOR Sharon Jane Labour and Co-operative Party 847 - elected
WARR Richard David Green Party 81
YOUNG Alex The Conservative Party Candidate 602

Woodfield

Turnout: 36.37%

Candidate Party No. of Votes
BIBBY Phil The Conservative Party Candidate 835 - elected
BRINKWORTH Neil Geoffrey Liberal Democrats 170
JAVED Irfan Labour and Co-operative Party 543

Statement by the Returning Officer